Македонски лут Gurmano - Само од пиперки Gurmano - Само од пиперки

И да ве чека еден тон работа, и да сте загледале добар филм, и да знаете дека ќе задоцните кога ве чекаат на пиво в град, нема да ве остави да си го терате планот по свое. Ќе се фатите многупати себеси како умот ви тргнал накај фрижидерот. Особено вие, ние... што знаеме што е лут ајвар. Добар лут ајвар. Лут ајвар само од пиперки, толку добро испржен... како штотуку оладен во теглите... како вчера да биле лупени, мелени пиперките. Сè друго е класика: ајвар, леб, јогурт. Се приближувате кон теглата, сакајќи да отпловите со аромата. Како да бил пред малку нацрпен од тенџерето, квечерината, вториот ден од семејниот собир кога се прави ајвар. Тој, старински вкус... „И старински и домашен“, се надоврзал некој, кој штотуку ви се придружил на трпезата. Работата може да почека, пријателите може да почекаат, филмот може да се стави на пауза.

Состојки

Сол Сол
Печена црвена пиперка Печена црвена пиперка
Зачини Зачини
Сончогледово масло Сончогледово масло

Најдобро оди со...

Класичната комбинација е секогаш добар избор: намачкан на свежо, крцкаво парче леб, со парче сирење и јогурт. Кога ќе посакате друга комбинација, почнете да експериментирате. Со качамак. На потпечено лепче – како брускети, како топли сендвичи. Со крекери, со пченкарен чипс – без многу подготовки.

Само од пиперки

Нутритивни информации за 100 g

енергетска вредност
172.00Kcal / 723.00KJ
протеини
2.30 g
сол
1.75 g
вкупно јаглехидрати
13.36 g

од кои шеќери

2.10 g
вкупно масти
11.68 g

од кои заситени масни киселини

1.79 g

Логистички информации

Бруто тежина 510.00 g
Транспортен пакет 6/1
Број на пакети по палета 264
Број на пакети во ред 24
Број на редови по палета 11
Бруто тежина на пакет 3.15 kg
Нето тежина на пакет 1.80 kg
Бруто тежина на палета 852.00 kg
Нето тежина на палета 475.00 kg
Димензии на палета 120x80x119