Gurmano - Македонски рецепт
Оригинален
Македонски рецепт

490 g

Луто Gurmano - Македонски рецепт Gurmano - Македонски рецепт

Оние што веќе го знаат, немаат многу време за лингвистичка дискусија. Сè им е јасно. Клучна состојка е модриот патлиџан, или la melanzana – што би рекле Италијанците. Веќе не им е којзнае колку важно како се случило да го завикаме со тоа име и како настанала рецептурата. Одговорот им го препуштаат на истражувачите на гастрономијата. Се дискутира за вкусовите, се споделуваат впечатоците. „Интересно луто“ – како лесно пецкање на сетилото за вкус. „Како чоколадо што ти крцка кога се растопува“. „Луто што трае. Ама не претереано луто“. „Мене ми е – топ!“

Состојки

Сол Сол
Печена зелена пиперка Печена зелена пиперка
Зачини Зачини
Сончогледово масло Сончогледово масло
Печен модар патлиџан Печен модар патлиџан

Најдобро оди со...

Одлично се комбинира со секакви лесни јадења. Со пржени лепчиња и овчо сирење. Со пржени тиквички. Со рендано сирење, малку мајонез, убаво измешано, со малку магдонос одозгора. Со крцкаво потпечена тортиља, сечкани ореви, магдонос и кашкавал или сирење? И бело вино!

Македонски рецепт

Нутритивни информации за 100 g

енергетска вредност
160.00Kcal / 671.00KJ
протеини
3.39 g
сол
1.81 g
вкупно јаглехидрати
5.94 g

од кои шеќери

3.98 g
вкупно масти
13.10 g

од кои заситени масни киселини

1.20 g

Логистички информации

Бруто тежина 790.00 g
Транспортен пакет 6/1
Број на пакети по палета 168
Број на пакети во ред 24
Број на редови по палета 7
Бруто тежина на пакет 4.80 kg
Нето тежина на пакет 2.94 kg
Бруто тежина на палета 826.00 kg
Нето тежина на палета 494.00 kg
Димензии на палета 120x80x112