Gurmano - Македонски рецепт
Оригинален
Македонски рецепт

300 g

Лут Gurmano - Македонски рецепт Gurmano - Македонски рецепт

Мирисот од теглата оживува есенски ден на трпезата. Мирис на чадено. Чадени пиперки! Веќе се познавате. Си бара леб. И сирење. Колку дегустатори, толку изненадувачки разновидни доживувања: „Хомогенизиран, фокусиран, директен вкус“. „Се насетуваат зачини, ама се добро соединети, не можеш лесно да ги препознаеш“. „Текстурата и вкусот бараат да додадеш и други работи“. „Мислам дека би му одговарало и на некој што не јаде луто. Некако е, онака, гурмански луто“.

Состојки

Оцет Оцет
Сол Сол
Лук Лук
Печена црвена пиперка Печена црвена пиперка
Зачини Зачини
Сончогледово масло Сончогледово масло
Печен модар патлиџан Печен модар патлиџан
Доматно пире Доматно пире

Најдобро оди со...

Би бил одлична комбинација со тако-чипс, со пекарски компир, а и со скара, со шарска плескавица. Со леб и сирење. Со полномасен, камен-тврд, убаво созреан кашкавал, со интензивен вкус, исечен на тенки ливчиња. Со грав. Со тавче грав. Или – модернизирана верзија – со грав во тортиља. Со реш-пржени тиквички.

Македонски рецепт

Нутритивни информации за 100 g

енергетска вредност
133.00Kcal / 556.00KJ
протеини
1.92 g
сол
1.34 g
вкупно јаглехидрати
9.90 g

од кои шеќери

7.92 g
вкупно масти
9.09 g

од кои заситени масни киселини

0.85 g

Логистички информации

Бруто тежина 510.00 g
Транспортен пакет 6/1
Број на пакети по палета 264
Број на пакети во ред 24
Број на редови по палета 11
Бруто тежина на пакет 3.15 kg
Нето тежина на пакет 1.80 kg
Бруто тежина на палета 852.00 kg
Нето тежина на палета 475.00 kg
Димензии на палета 120x80x119