Gurmano - Македонски рецепт
Оригинален
Македонски рецепт

300 g

Лутo Gurmano - Македонски рецепт Gurmano - Македонски рецепт

„Кога Медитеранот би се ставил во тегла би се добило пеперфето!” Перфекција и баланс на вкусови: ем лутко (од пиперката), ем киселко (од маслинките), ем благичко (од доматите), ем доволно солено (од сирењето), ем деликатесно (од зачините). „Па ова е комплетно мезе!”. Совршен деликатес за љубителите на одмерено луто и различни текстури и вкусови: „Старите би рекле љубовно луто”. Спојот на лутите пиперки со другите состојки е толку совршен што наполно си го заслужува името – пеперфето!

Состојки

Сирење Сирење
Црвени пиперчиња Црвени пиперчиња
Зачини Зачини
Сончогледово масло Сончогледово масло
Доматно пире Доматно пире

Најдобро оди со...

Со својот одмерен лут вкус, но и со суптилно вткаената арома на сирење и маслинки, пеперфето е совршено мезе за ракија, жолта, бела, мастика... Прекрасно пасува со свежи салати, ајвар, пинџур, малиџано. Ако пржите јајца, пеперфето е сè што ви треба за да си приредите симфонија од вкусови. Може да се нанесува на крцкави крекери или потпечен леб.

Македонски рецепт

Нутритивни информации за 100 g

енергетска вредност
245.00Kcal / 1025.00KJ
протеини
8.58 g
сол
2.34 g
вкупно јаглехидрати
18.16 g

од кои шеќери

3.85 g
вкупно масти
14.91 g

од кои заситени масни киселини

5.22 g

Логистички информации

Бруто тежина 510.00 g
Транспортен пакет 6/1
Број на пакети по палета 264
Број на пакети во ред 24
Број на редови по палета 11
Бруто тежина на пакет 3.15 kg
Нето тежина на пакет 1.80 kg
Бруто тежина на палета 852.00 kg
Нето тежина на палета 475.00 kg
Димензии на палета 120x80x119