Gurmano - Македонски рецепт
Оригинален
Македонски рецепт

790 g

Лутo Gurmano - Македонски рецепт Gurmano - Македонски рецепт

„Кога Медитеранот би се ставил во тегла би се добило пеперфето!” Перфекција и баланс на вкусови: ем лутко (од пиперката), ем киселко (од маслинките), ем благичко (од доматите), ем доволно солено (од сирењето), ем деликатесно (од зачините). „Па ова е комплетно мезе!”. Совршен деликатес за љубителите на одмерено луто и различни текстури и вкусови: „Старите би рекле љубовно луто”. Спојот на лутите пиперки со другите состојки е толку совршен што наполно си го заслужува името – пеперфето!

Состојки

Сирење Сирење
Црвени пиперчиња Црвени пиперчиња
Зачини Зачини
Сончогледово масло Сончогледово масло
Доматно пире Доматно пире

Најдобро оди со...

Со својот одмерен лут вкус, но и со суптилно вткаената арома на сирење и маслинки, пеперфето е совршено мезе за ракија, жолта, бела, мастика... Прекрасно пасува со свежи салати, ајвар, пинџур, малиџано. Ако пржите јајца, пеперфето е сè што ви треба за да си приредите симфонија од вкусови. Може да се нанесува на крцкави крекери или потпечен леб.

Македонски рецепт

Нутритивни информации за 100 g

енергетска вредност
245.00Kcal / 1025.00KJ
протеини
8.58 g
сол
2.34 g
вкупно јаглехидрати
18.16 g

од кои шеќери

3.85 g
вкупно масти
14.91 g

од кои заситени масни киселини

5.22 g

Логистички информации

Бруто тежина 790.00 g
Транспортен пакет 6/1
Број на пакети по палета 168
Број на пакети во ред 24
Број на редови по палета 7
Бруто тежина на пакет 4.80 kg
Нето тежина на пакет 2.94 kg
Бруто тежина на палета 826.00 kg
Нето тежина на палета 494.00 kg
Димензии на палета 120x80x112